sobota, 30 marzec 2013 17:16

Projekt: Orlickie Góry

Napisał 

wielka desztna01W tym roku stanie się rzecz niesłychana. Jeżeli Bóg, Allah i wiatry pozwolą udam się na prawdziwy urlop. W dniach 27 kwietnia – 05 maja 2013 r. zawitam ze znajomymi w krainę zwaną Górami Orlickimi (z czeskiego Orlickié hory, a z niemieckiego: Adlergebirge).

Góry Orlickie jest to pasmo najwyższej części Sudetów Środkowych, w Czechach i w Polsce, ciągnące się na przestrzeni 35 km, którego najwyższy szczyt to Wielka Desztna (Velká Deštná) 1115m n.p.m. Zdecydowana większość gór, do których od północy przylegają niewysokie, ale malownicze Wzgórza Lewińskie, ciągnąca się od północnego zachodu na południowy wschód leży w Czechach. Od polskiej strony dostępny jest tylko szczyt – Orlica (1084m n.p.m.) będąca najwyższym szczytem polskiej części Gór Orlickich, jak i polskich Sudetów Środkowych. Trzeba pamiętać, iż sam wierzchołek Orlicy leży po stronie Czech, granica przechodzi kilka metrów poniżej szczytu i nosi nazwę Vrchmezi. Po stronie czeskiej opisywane góry przechodzą łagodnie w rozległe Pogórze Orlickie, a na południu, wraz z Górami Bystrzyckimi, graniczą z Wierzchowiną Zabrzezką, należącą już do Sudetów Wschodnich.

Trzon Gór Orlickich tworzy masyw krystaliczny zbudowany ze skał metamorficznych, głównie łupków łyszczykowych i granitognejsów. Widać też wyrobiska po eksploatacji wapienia i rudy żelaza – hematytu w rejonie Zieleńca, Podgórza, Granicznej i Koziej Hali.
Góry Orlickie po czeskiej stronie obejmuje utworzony w 1969 r. park krajobrazowy CHKO Orlickié hory, w obrębie którego znajduje się 14 rezerwatów. Szata roślinna tych gór należy do typowych dla Sudetów Środkowych. Przeważająca część terenu znajduje się w piętrze regla dolnego, zaś niżej położone partie w piętrze podgórzy. Jedynie najwyższe partie Gór Orlickich zaliczane są do regla górnego.
Prawie cały, dość wyrównany, grzbiet tych gór porośnięty jest gęstym lasem świerkowym, jednak w niektórych miejscach można spotkać jawory, dęby wiązy górskie i modrzewie. Z mniejszych roślin można zobaczyć min. kłodzką różę, wawrzynka wilczełyko, zimowita jesiennego.
Klimat panujący w tym rejonie charakteryzuje się bardzo wysoką sumą rocznych opadów. Stąd znane są z długotrwałego zalegania pokrywy śnieżnej, stwarzającej doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa w odkrytych partiach. Dla miłośników białego szaleństwa przygotowano trasy zjazdowe w Podgórzu i w Zieleńcu.
Pod Zieleńcem atrakcją przyrodniczą jest Torfowisko, przez które prowadzi ścieżka ułożona z drewnianych bali i desek. Dużym zainteresowaniem cieszy się wieża widokowa stojąca na torfowisku.masarykova chata01
Warto wybrać się na wspomnianą już Velką Deštne. Spod schroniska Orlica w Zielencu szlak niebieski prowadzi w dół do Zieleńca około 1km. Następnie szlak odbija w prawo do lasu i drogą leśną zaczyna lekko wchodzić pod górę. Potem trawestuje zbocze, a dopiero pod koniec wchodzi na trasę narciarską i podchodzi mocno pod górę. Dalej po prostym szlak prowadzi do schroniska Masarykova Chata na Šerlichu. Za schroniskiem szlak czerwony prowadzi po drodze asfaltowej, aż pod turystyczny schron czeskiego GOPR-u( gdzie można napić się herbaty i coś zjeść oraz przybić pamiątkową pieczątkę) pod szczytem Velka Deštná. Na sam szczyt dochodzi szlak zielony. Na wylesionym wierzchołku znajduje się wieża widokowa, z której rozciąga się piękny widok na Góry Bystrzyckie, a w oddali widać Masyw Śnieżnika. Wrócić można do turystycznego schronu, dalej szlak czerwony prowadzi do Masarykovej Chaty i przez Šerlich, Polomský Kopec, dochodzi do Vrchmezí (Orlica). Dalej po polskiej stronie szlak zielony prowadzi do schroniska Orlica w Zieleńcu. Trasa długa, całodzienna, przyjemna.
Na szczyt Orlicy można iść z Zieleńca. Spod schroniska „Orlica" prowadzi szlak zielony, drogą asfaltową w kierunku Dusznik Zdroju, przy obelisku poświęconemu Rubartschowi, pionierowi turystyki w Górach Orlickich, szlak skręca w lewo do lasu. Dalej prowadzi delikatnie pod górę leśną drogą. Po około godzinie drogi szlak skręca mocno w lewo pod górę i duktem prowadzi prawie pod sam szczyt Orlicy. Na sam szczyt szlak nie prowadzi, należy przejść na czeską stronę i czerwonym szlakiem dojść na wierzchołek góry.
Po czeskiej stronie można wejść na Anenský vrch (992m n.p.m.), jest to szczyt położony w południowej części Gór Orlickich. Można tu zobaczyć obiekty umocnień granicznych z lat 1937-1938. Zwiedzać też można znajdujący się tutaj bunkier.
Ciekawy też jest rezerwat, który obejmuje skalisty przełom Dzikiej Orlicy. Na zboczach gór znajdują się liczne skałki. W górnej części przełomu jest drewniany mostek (Kładka Przemytników), którym od końca XIX w. przemycano towary między Ziemią Kłodzką, a Czechami. Zbudowany w 1900-1903 r. kamienny most drogowy został niedawno zrekonstruowany.

bunkier01

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Antyspam: złóż obrazek na wzór obrazu z prawego górnego narożnika
free joomla templatesjoomla templates
2013  Krzyq - blog, wiersze, wędrowanie, recenzje, film   globbers joomla template