Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy

plakat 1Gwiezdne Wojny VII - Przebudzenie Mocy (ang. Star Wars: The Force Awakens) – amerykański film z gatunku space opera w reżyserii J.J. Abramsa, którego uroczysta premiera miała miejsce 14 grudnia 2015 roku, a do dystrybucji kinowej trafił dwa dni później. Jest to siódma odsłona serii filmów Gwiezdne wojny. W rolach głównych występują Daisy Ridley, John Boyega, Adam Driver, Oscar Isaac, Andy Serkis, Domhnall Gleeson i Max von Sydow. Harrison Ford, Carrie Fisher, Mark Hamill, Anthony Daniels, Peter Mayhew i Kenny Baker ponownie wcielają się w role z poprzednich filmów. Akcja filmu rozgrywa się około 30 lat po wydarzeniach z Powrotu Jedi i koncentruje się na losach trójki nowych głównych bohaterów.

Przebudzenie Mocy jest pierwszym filmem w trzeciej trylogii Gwiezdnych wojen ogłoszonej po przejęciu przez The Walt Disney Company Lucasfilmu w październiku 2012. Za produkcję odpowiedzialni byli J.J. Abrams, jego wieloletni współpracownik Bryan Burk oraz prezydent Lucasfilmu Kathleen Kennedy. J.J. Abrams wyreżyserował film w oparciu o scenariusz napisany wspólnie z Lawrence'em Kasdanem, współscenarzystą Imperium kontratakuje i Powrotu Jedi. John Williams ponownie skomponował ścieżkę dźwiękową, a twórca Gwiezdnych wojen George Lucas pomagał jako kreatywny konsultant.

Film został wyprodukowany przez Walt Disney Pictures, Lucasfilm i Bad Robot Productions. Dystrybucją zajmie się Walt Disney Studios Motion Pictures. Zdjęcia trwały od maja do listopada 2014 w Abu Zabi, Irlandii i Pinewood Studios w Anglii.

Fabuła:
Siódma część sagi "Gwiezdnych wojen" rozgrywająca się 30 lat po wydarzeniach z "Powrotu Jedi".

Obsada:
Harrison Ford - Han Solo
Mark Hammil - Luke Skywalker
Carrie Fisher - Księżniczka Leia
Adam Driver - Kylo Ren
Daisy Ridley - Rey
John Boyega - Finn
Oscar Isaac - Poe Dameron
Lupita Nyong'o - Maz Kanata
Andy Serkis - Głównodowodzący Snoke
Domhnall Gleeson - Generał Hux
Anthony Daniels - C-3PO
Max von Sydow - Lor San Tekka
Peter Mayhew - Chewbacca
Gwendoline Christie - Kapitan Phasma
Simon Pegg - Unkar Plutt

Wywiad z wampirem

wywiadWywiad z wampirem (tytuł oryg. Interview with the Vampire) – film fabularny produkcji amerykańskiej w reżyserii Neila Jordana, powstały w 1994 roku na podstawie powieści Anne Rice pt. Wywiad z wampirem. W filmie tym w rolach głównych wystąpili Brad Pitt i Tom Cruise.

Bezpośrednią kontynuacją Wywiadu z wampirem jest film Królowa Potępionych z 2002 roku, z Stuartem Townsendem w roli Lestata.

Fabuła
Louis de Pointe du Lac (Brad Pitt), dwustuletni wampir, spotyka się z dziennikarzem Malloyem (Christian Slater), aby opowiedzieć mu historię swojego życia (i życia po śmierci). Louis opowiada jak żyjąc w kolonialnej Luizjanie staje się towarzyszem Lestata (Tom Cruise) – wampira o francuskim pochodzeniu. Niewolnicy odkrywają demoniczną naturę ich "pana" i zmuszają obu do ucieczki. Louis nie mogący zaakceptować natury mordercy, prowokuje Lestata do stworzenia mu towarzyszki. Dołącza do nich osierocona Claudia – dziecko, które przemienił Lestat. Odtąd stanowią rodzinę. Claudia z nienawiści do Lestata, za to iż uwięził ją na całą wieczność w ciele dziecka – usiłuje go unicestwić. Uciekają wraz z Louisem do Europy, szukając sobie podobnych. Trafiają do paryskiego Teatru wampirów, gdzie jak mówi Louis: "Wampiry udają ludzi, którzy udają wampiry". Za zabicie Lestata Claudia zostaje skazana na śmierć w promieniach słońca, a Louis zamurowany na zawsze w podziemnej krypcie. Dzięki zafascynowanemu nim Armandowi – najstarszemu z obecnych tam wampirów – udaje mu się uwolnić i dokonać zemsty na katach Claudii. Podpala cały Teatr i unicestwia żyjące tam wampiry. Po latach spotyka Lestata, bojącego się zmian jakie nastąpiły we współczesnym świecie... Spotkanie działa na Lestata na tyle inspirująco, że budzi się w nim chęć "życia". Wampir Lestat śledzi Malloya, po czym wypija jego krew i staje się znowu młody i silny.

Obsada
Brad Pitt - Louis de Pointe du Lac
Tom Cruise - Lestat de Lioncourt
Christian Slater - Daniel Malloy
Kirsten Dunst - Claudia
Antonio Banderas - Armand
Stephen Rea - Santiago
Domiziana Giordano - Madeleine
Thandie Newton - Yvette